Jó hír kételkedőknek

Hogyan érdemes Bibliát olvasni? Gyakorlati példával...

Mária és Márta története (Lk 10,38-42)

2022. március 02. - Úrréti Gyülekezet

 

A mindennapi bibliaolvasás folyamatát talán egy példán keresztül lehet legjobban bemutatni. Van úgy, hogy csupán a tények megismerése végett gyorsan átolvasunk egy-egy szakaszt. Ez is hasznos, de a mindennapi bibliaolvasás alatt mást szoktunk érteni.maria_martha.jpg

A mindennapi bibliaolvasás célja egy-egy kiválasztott szakasz elmélyült, az összefüggéseket is figyelembe vevő, a személyes szálakat is meghúzó megértése és megélése. 

Lk 10,38-42 - Mária és Márta története

Amikor továbbhaladtak, betért - Jézus - egy faluba, ahol egy Márta nevű asszony a házába fogadta. Volt ennek egy Mária nevű testvére, aki leült az Úr lábához, és hallgatta beszédét. Márta pedig teljesen lefoglalta magát a sokféle szolgálattal. Ezért előállt Márta, és így szólt: „Uram, nem törődsz azzal, hogy a testvérem magamra hagyott a szolgálatban? Mondd hát neki, hogy segítsen!” Az Úr azonban így felelt neki: „Márta, Márta, sok mindenért aggódsz és nyugtalankodsz, pedig kevésre van szükség, valójában csak egyre. Mária a jó részt választotta, amelyet nem vehetnek el tőle.”  

Az elmélyültebb bibliaolvasás érdekében néhány nagyon egyszerű kérdés mentén érdemes haladni a szöveg értelmezése során. 

  1. Miről szól a szakasz?
  2. Miről szól a szakasz/történet valójában?
  3. Mit tudhatok meg Istenről, illetve Jézusról a szakaszból/történetből? 
  4. Milyen kontextusban hangzott el, hogyan kapcsolódik a körülötte lévő szakaszokhoz és a Biblia nagy történetéhez (narratívájához).  
  5. Hogyan kapcsolódik a történet a személyes életünkhöz? Mire indít minket? 
  6. Imádság

És akkor nézzük a gyakorlatban:

 1. Miről szól a történet?

  • Ennek a lépésnek a célja, hogy tényszerűen megpróbáljuk megérteni a történet cselekményét vagy a leírás legfontosabb pontjait. Érdemes egy pillanatra megállni az első olvasás után, és feltenni a kérdést: Miről is szólt, amit olvastam? 
  • Mária és Márta történetében egy testvérpár befogadja Jézust, és míg Mária odatelepszik Jézus lábaihoz, addig Márta tüsténkedik az étel előkészítésével. Amikor Márta szóvá teszi, hogy Mária nem segít, akkor Jézus azt mondja neki, hogy “túl sok mindenért aggódik…” 

 

2. Miről szól a történet valójában? Lassíts le…

  • Ahhoz, hogy valóban a szöveget értsük meg, és lehetőleg minél kevésbé olvassuk bele saját magunkat, fel kell tennünk újra a kérdést. Nagyon gyakran előfordul ugyanis, hogy elsőre csak egy-egy epizód vagy mondat ragad meg bennünk. Jellemzően az a mondat, ami számunkra fontos vagy éppen kérdéses. Ezekre még visszatérhetünk, de csak akkor, ha előbb a történet egészét megértettük. Tegyük fel azt a kérdést, hogy ki a főszereplő, mi a történet fő gondolata, mi a lényegi üzenete az adott szakasznak.  
  • A Mária és Márta történetébe például könnyen bele lehet olvasni saját fájdalmunkat azzal kapcsolatban, hogy egyedül vagyunk egy nehéz élethelyzetben. A történetben ez is benne van, de ha csak erre koncentrálunk, könnyen elveszíthetjük a lényegi üzenetet.  

 

maria_martha_regi.png3. Mit tudhatok meg Jézusról, illetve Istenről a történetből? 

  • A Biblia történetei túlnyomórészt Istenről, a hozzá való kapcsolódásról, a vele kapcsolatos tapasztalatokról szólnak. Elsősorban tehát ebből a szempontból érdemes értelmezni őket. 
  • A Mária és Márta történetéből nagyon könnyen le lehet vonni egy általános etikai tanulságot. Attól függően, hogy kinek melyik mondat válik fontossá, megállapíthatjuk, hogy Márta vagy épp Mária hogyan viselkedett. 
  • A történet kulcspontja ugyanakkor az, hogy meglássuk Isten gondoskodását, és félre tudjuk tenni saját aggodalmainkat, amelyek éppen hogy megakadályozzák azt, hogy Isten bölcsességében és szeretetében megfürödjünk. Jézus egyáltalán nem teszi ugyanis szóvá, hogy Márta tüsténkedik a konyhában, sokkal inkább akkor szólal meg, amikor kiderül, hogy Márta szívét már a haragig lefoglalja saját élete, és nem ad teret Jézusnak benne. 

4. Milyen kontextusban hangzott el, hogyan kapcsolódik a körülötte lévő szakaszokhoz és a Biblia nagy történetéhez?

  • Ez az a pont, amelyik az idő előrehaladtával és a bibliaolvasási tapasztalataink növekedésével folyamatosan bővülni fog, hiszen egyre jobban megértjük az összefüggéseket. Elsőre még nem olyan egyszerű ezt ugyanis megtenni 
  • Többen el szoktak például azon akadni, hogy vajon Jézus miért nem veszi észre Márta jószívű odaadását, sőt tapintatlanságnak tartják, ahogy szembesíti őt Jézus a helyzettel.
  • Ha a többi történetből megértjük, hogy Jézus milyen személyiség, akkor például azt is megérthetjük, hogy ő csak akkor szembesít ennyire erőteljesen, ha tudja, hogy mi van valakinek a szíve mélyén, és pontosan látja, hogy az miként távolítja el őt Istentől. Mivel a Biblia többi szakaszából azt látjuk, hogy Jézus jól ismeri Mártát, joggal feltételezhetjük, hogy az ő aggodalma nem pusztán egyszeri jelenség, hanem valami mélyebb lelki valóság, egyfajta önmegváltási kísérlet megjelenése.

 5. Hogyan kapcsolódik a történet a személyes életünkhöz? Mire indít minket? 

  • Ezen a ponton az a tapasztalatom, hogy két végletbe szoktunk esni.
    • Egyrészt akiktől távol áll a személyes kérdéseken való gondolkodás, azok gyakran nem is teszik fel ezt a kérdést, hanem megmaradnak az örök igazságok szintjén.
    • Mások pedig túl gyorsan és túlegyszerűsítve (még az ige mélyebb megértése előtt) azonnal valamilyen etikai parancsolatként tekintenek a szakaszokra. 
  • Az előző lépéseknek, és főként annak a kérdésnek, hogy mit mond el a szakasz, az a célja, hogy mélyebben megértsük azt, és ne essünk ezekbe a hibákba. 
  • Mária és Márta történetéből túl könnyű lenne levonni azt a következtetést, hogy mi is mindig üljünk a mester lábához, vagy hogy ne aggódjunk. Mindkettő igaz lehet, de a történet szeretne ennél mélyebbre vinni minket.  marthamary.jpg
  • Az aggodalom ugyanis sokkal mélyebb, és Jézus ezt szeretné gyógyítani. Amikor az aggodalom már az élet értelméről és céljáról alkotott képünket kezdi rombolni, akkor már a spiritualitás terére is behatol. Amikor már Márta a kontrollt elveszítve nem is Máriát szólítja meg, hanem Jézust hibáztatja, akkor már ilyen mélységű az ő kérdése. 
  • A végső tanulságunk és kérdésünk így sokkal inkább az lehet, hogy vajon a mi életünkben van-e olyan terület, ami ilyen mélységben elválaszt Isten szeretetétől? Így a válaszunk sem az lesz csupán, hogy jobban kell beosztani az időnket, hogy elkészüljünk a vacsorával, mielőtt megérkeznek a vendégek, hanem egy sokkal mélyebb szinten szemléljük elsősorban Isten cselekedeteit!   

 

  • Imádság A történet feletti meditálás abban is segíthet minket, hogy miként imádkozzunk. Imádságaink igen jelentős része arra koncentrál, hogy a mi életünk kérdésein és problémáin rágódjunk. A bibliaolvasás ugyanakkor arra indíthat, hogy hálát adjunk Isten egész világot és így minket is átölelő bölcsességéért, szépségéért, szeretetéért, és ezáltal mi magunk valóban növekedjünk a Krisztuskövetésben. 

 

A cikksorozat további részeiben össze fogom foglalni azokat a legalapvetőbb háttérismereteket, amelyek feltétlenül szükségesek ahhoz, hogy el tudj kezdeni Bibliát olvasni. 

A bejegyzés trackback címe:

https://johirketelkedoknek.blog.hu/api/trackback/id/tr5917769034

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása